Wychowane przez wilki – HBO GO – serial z problemami | recenzja

Po tym, jaki gwałt na logice zrobiło na widzach GOT do kolejnych seriali na antenie HBO podchodzę inaczej.

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo zrobić wciągający pilot serialu, który uwodzi. Wystarczy skorzystać z gotowych archetypów postaci i stworzyć do tego scenariusz w enigmatycznym świecie na bazie struktury dramatycznej Gustava Freytaga i już mamy dzieło z potencjałem. Jeszcze gdy za sterami stoi ekipa Ridleya Scotta potencjał rośnie logarytmicznie. Problem polega na tym, by ten potencjał wykorzystać i utrzymać przez cały serial, a nie trzy odcinki, które póki co można było obejrzeć na HBO. Póki co jest fajnie, a czy dalej to się uda? Mam spore wątpliwości.

Serial „Wychowani przez Wilki” pokazuję historię dzieci, które pod opieką dwóch androidów są wychowywane są na obcej planecie. Androidowa Matka i Ojciec muszą zrobić wszystko, by dzieci przeżyły i tym samym przedłużyły ludzki gatunek. Jeżeli ktoś oglądał na Netflixie „Jestem matką”https://www.netflix.com/pl/title/80227090 to tutaj może oczekiwać podobnych klimatów, które maja niewiele wspólnego z ludzką emocjonalnością, bo przetrwanie jest najważniejsze.

Ogląda się to niczym Obcego z Prometeuszem w jednym opakowaniu, widać rękę Ridleya Scotta na każdym kroku. Wszystko rozkręca się bardzo powoli, a widz jest uczony świata w brutalny sposób. Serial nie tłumaczy zasad uniwersum tylko pokazuje konsekwencje ich nie przestrzegania, kruchość życia i moralność. Wszechobecna ascetyczność daje nam do zrozumienia, że mamy do czynienia z czymś więcej.

I tu zaczynają się problemy, bo paradoksalnie najgorszą częścią serialu są nie androidy, a ludzie. Decyzje ludzi, którzy czują i teoretycznie myślą są tu jedynym sposobem na pchanie fabuły do przodu i wielu momentach bardzo słabo to wychodzi, psuje nastrój, który z taką finezją był budowany. Interesujące wątki egzystencjalne które toczą androidy, pojawiają się na moment, by potem je zamieść pod ziemie i pokazać, że człowiek wie lepiej.

Warto „Wychowane przez wilki” zobaczyć i to polecam każdemu.

Pierwsze trzy odcinki są dostępne już teraz na HBO
https://hbogo.pl/seriale/wychowane-przez-wilki/sezon-1/odcinek-1

To co widziałem w trzech odcinkach było dla mnie co najmniej obiecujące. Serial ma piękne zdjęcia, są niejednoznaczni bohaterowie i minimalizm, który buduje we mnie optymizm. Jeżeli serial skończy się na jednym sezonie czeka nas coś, co zapamiętamy na długo. Może dzieło wybitne.

Jeżeli jednak historię twórcy rozciągną wszystko na kilka sezonów obawiam się, że urok uleci, bo poziomu rozmachu, który widać dzisiaj ten serial niestety nie utrzyma.

Comments are closed.