Jak odnieść sukces na miarę Marvela. Poradnik dla przyszłych milionerów

Witajcie po wakacjach!

Tematem dzisiejszej pogadanki będzie tworzenie hitu sprzedażowego metodą Marvela. Punktów wspólnych ze zwykłym biznesem jest więcej niż się wydaje dlatego warto je poznać jeżeli chcemy ruszyć na podbój rynku z własnym produktem.

Piractwo się szerzy. Telewizja traci oglądalność, kolejni twórcy skarżą się ile to stracili na tym, że ktoś nielegalnie ściąga ich filmy. Gdyby tego było mało to ceny biletów do kin drożeją, a pasmo reklam przed każdym filmem z roku na rok się wydłuża.

Jak w takich warunkach duże studia filmowe nadal zarabiają ogromne pieniądze?

Jak ma się to wszystko do zwykłych śmiertelników prowadzących swój biznes?
O tym właśnie dzisiaj.

Poznamy kilka punktów, które pozwolą nam iść śladem gigantów.
Zaczynamy!


źródło: pixabay

1. Buduj markę z myślą o przyszłości.

Marvel nie zaspokaja obecnych potrzeb klientów, tylko cały czas tworzy nowe. Uniwersum filmowe non stop powiększa się o nowe postacie, a kolejne filmy wnoszą coś nowego i są częścią większej całości. Gdy pojawiają się napisy końcowe w filmie Marvela widzowie nie wychodzą z kin tylko czekają na sceny po napisach, które zapowiadają kolejne wydarzenia w uniwersum. Nawet w komiksach, aby zrozumieć cały kontekst opowieści np. Hulka trzeba kupić również kilka numerów np. Spidermana i tam doczytać dodatkowe wątki nie zawarte w głównym komiksie.


źródło: pixabay

Kumulowanie sprzedaży to podstawa.

No dobra. Jak to zastosować w życiu?

Chociażby tak jak Xiaomi. Ten popularny producent elektroniki przez długi czas nie zarabiał na sprzedaży telefonów. Robił telefony po kosztach zdobywając rynek i zarabiał na dodatkowych akcesoriach, które ten telefon obsługiwał.

Sprzedawał jeden produkt taniej, aby zarobić na innych.

Nie przypomina wam to promocji w supermarketach? Idziesz do Biedronki kupić masło, ale do kanapek potrzebujesz też chleba, pomidora szynki i sera. Po zakupie promocyjnego produktu nie będzie Ci się chciało zmienić sklepu by kupić coś innego. Dokończysz zakupy w Biedronce. Czy zatem Biedronka traci obniżając cenę masła do hurtowej, skoro klient do masła i tak musi kupić pięć innych produktów? Odpowiedź jest oczywista.

2. Wybierz szeroką grupę docelową.

Najlepsze wyniki finansowe osiągają firmy dla wszystkich, a nie te z kategorią R czyli dla dorosłych. Im większa potencjalna grupa obiorców tym lepiej. Nie bez powodu ambitne, wielopoziomowe dzieła najczęściej kończą na festiwalach offowych, a nie w rankingach popularności.

Spójrzmy na ranking 20 najlepiej zarabiających filmów w historii:


źródło: wikipedia

Widząc to filmofile oczywiście mogą się twierdzić, że to nie jest ambitne kino i oni wolą coś innego.

Mają rację, ale to nie ma być ambitne kino tylko się dobrze sprzedawać!

Możesz być hipsterem w lenonowych okularach, który popijając Yerba Mate będzie tworzył niszowe kino (czytaj – innowacyjne produkty niepotrzebne nikomu) lub wykorzystać trend branży i stworzyć produkt, który już się sprzedaje w dużych ilościach.


źródło: pixabay

3. Odpowiednia data premiery.

Wybierając moment pojawienia się produktu na rynku trzeba brać dużo aspektów po uwagę by maksymalnie wykorzystać moment świeżości produktu, bo nowości są chętnie kupowane.

Jeżeli chcesz się przebić do mediów z książką kucharską większą szansę masz na to wybierając np. sezon ogórkowy (czyli np. wakacje) a nie okres mistrzostw świata w piłce nożnej. Wprowadzając na rynek nowy model nart też nie będziemy wypuszczać go w lipcu bo mija to się z celem.

Z filmami jest podobnie.


źródło: pixabay

Moment premiery filmu jest niesłychanie ważny, bo dobre wyniki premiery (sprzedaż w pierwszym weekendzie) determinują sprzedaż. Ogromna konkurencja na rynku filmowym sprawia, że studia filmowe przesuwają premiery dzieł aby nie trafić na potencjalnie konkurencyjny film w dniu premiery.

4. Informuj klientów o nadchodzących produktach jeszcze przed ich premierą.

Już w czasie produkcji widzowie otrzymują masę informacji na temat filmu. Zdjęcia z planu, wywiady z aktorami, trailery to nic innego jak cześć kampanii marketingowej mającej zachęcić ludzi do wybrania się do kina. Budując produkt jeszcze przed premierą musisz zadbać o tym aby potencjalni klienci o nim wiedzieli. Prowadź fapnage produktu, napisz prasówkę. Dziennikarze są bardzo leniwi i jeśli przygotujesz dla nich ciekawą prezentację swojego produktu masz dużą szasnę, że informacja o produkcie trafi do prasy a ty zyskasz dostęp do nowych klientów jeszcze przed premierą produktu i to a darmo.


źródło: Flickr

Jedno ze zdjęć, które „wyciekło” z planu Capitan Marvel. Po jego publikacji temat kostiumu Capitan Marvel był najważniejszym tematem serwisów branżowych. Jednym się podobał innym nie, ale mówili o tym wszyscy, którzy interesują się komiksami.

5. Dobrze przetestuj produkt

To niesłychane jak wiele produktów wychodzi na rynek tylko dlatego, że autor pomysłu zebrał na zbiórce potrzebną na produkcję kwotę, a potem się okazało, że nikt jego innowacji nie potrzebował albo po prostu produkt był do dupy. Internet zna tysiące startupów które miały zrewolucjonizować świat a potem zaginęły w odmętach Internetu.

Testy są ważne. Duże studia bardzo zwracają na to uwagę. Na długie miesiące przed premierami organizują zamknięte pokazy dla przedstawicieli potencjalnych grup docelowych, w czasie których są badane reakcje i odczucia widowni. Jeżeli coś na tym etapie produkcji nie wygląda przynajmniej poprawnie film idzie do kasacji albo czeka na lepsze czasy.

tip: Zbieraj opinie o swoim produkcie, niezależnie od tego czy kręcisz film za miliony monet czy za otwierasz firmę dotację z urzędu pracy. Efekty te same, od producenta filmu różnisz się tylko skalą projektu.

6. Dokrętki. – dopracuj produkt

Często po pokazach zamkniętych okazuje się, że film wymaga poprawy. Po to właśnie są pokazy testowe. Marvel nie wyobraża sobie puszczenia do kin filmu bez sprawdzenia go na na odpowiednio dużej i zróżnicowanej widowni. widowni. Jeżeli twój produkt wymaga poprawek, to wskażą ci je właśnie prawdziwi testowi użytkownicy, a nie żona czy kochanka, która przecież nie powie Ci, że powinieneś zostawić swój pomysł w cholerę i iść na etat.

7. Kalkulacja kosztów

Tu dochodzimy do momentu, których nie lubi wielu. Logiczna analiza, a czasem pogodzenie z porażką.
Biznes upadł? Trudno zdarza. Problem jest wtedy gdy jesteśmy zaangażowani emocjonalnie i mało w nas rozsądku.

To trochę jak w bycie w związku z osobą totalnie egoistyczną, która nam się jedynie podoba fizycznie, więc będziemy to ciągnąć.

Jeżeli zależy nam na krótkiej znajomości to spoko, ładna pupa wystarczy, ale do budowania czegoś solidnego to trochę mało.

Gdy chcemy przekuć nasz biznes w sukces trzeba zacząć od wyznaczenia progów opłacalności, których nie osiągnięcie w wyznaczonym czasie podpowie by zamknąć biznes i uratuje nas od jeszcze większych długów.

W produkcji filmów jest tak samo. Wiele dzieł już na etapie produkcji zostaje anulowanych. Czasem dlatego, że wstępny odbiór widowni nie był łaskawy, a innym razem ciągłe zwiększające się koszty produkcji przestają się kalkulować. Brak romantycznego podejścia i racjonalne myślenie to podstawa aby zbudować jakikolwiek biznes.

8. Ty tworzysz, nie sprzedajesz.

Studia filmowe sprzedają filmy wykorzystując cudze narzędzia w tym wypadku kina. Nie martwią się tym, aby sprzedać bilety, sprzątać po seansie, martwią się tylko jak to wyprodukować i tyle, to jest ich zadanie. Z perspektywy przedsiębiorcy, który chce wypłynąć na szersze wody znalezienie dystrybutora produktu to jeden z ważniejszych celów.

Wiadomo, że zyski najlepiej dzieli się na jeden, ale czymkolwiek się zajmujemy, to aby wejść na wyższy poziom biznesu będziemy musieli znaleźć sobie kogoś do pomocy lub wykorzystać cudze kanały dystrybucyjne, o tym może jednak następnym razem.

Jeżeli chcecie więcej wiedzieć na temat tworzenia produktów i budowania ich marketingu zapraszam do nabycia mojej książki PRAWDA REKLAMY

Tyle na dzisiaj, do zobaczenia!


[-]
cardboard (61)2 lata temu

Jak ktoś będzie narzekał na nowy trailer to podeślę ten link 😉 tipuvote! 2

===============

wadera (59)2 lata temu (edited)

Niby wiem jak to działa, ale robiąc zakupy czy wybierając się do kina wolę nie myśleć o tym, na ile zostałam zmanipulowana 🙂

Comments are closed.